Kalendarz Adwentowy

19.11.15 Komentarze 3

Wielkimi krokami zbliża się grudzień, a wraz z nim adwent.
Czas symbolicznego oczekiwania na narodziny Pana Jezusa Chrystusa.
Czas zadumy i rozmyślań nad cudem Zbawienia. Nad największym Darem, jaki został dany człowiekowi.
Czas, który można wykorzystać na przypomnienie sobie o tym Kto nadaje tym Świętom prawdziwe znaczenie.

Lubię otoczkę, która towarzyszy Bożemu Narodzeniu.
Lubię kolędy, prezenty, dekoracje, obficie zastawiony stół.
Ale to wszystko nie może zasłaniać nam Najwyższego.
To radosne oczekiwanie może stać się szczególnym czasem w każdej rodzinie. 
Wystarczy chcieć i trochę się postarać.

Muszę się przyznać, że do całkiem niedawna, Kalendarz Adwentowy kojarzył mi się jedynie z małymi czekoladkami wątpliwej jakości, zapakowanymi w kartonowe 'pudełko' z otwieranymi okienkami na każdy dzień adwentu,do kupienia w każdym supermarkecie. Chyba każdy wie, o czym mowa.
Moi bracia zjadali zawartość najczęściej w jeden dzień, a potem dobierali się do mojego..

źródło: Pinterest

Dzisiaj podsunę wam świetne pomysły na zrobienie niezapomnianego (nie tylko dla dzieci) Kalendarza Adwentowego. Takiego dla ducha, dla ciała i dla relacji.Przekopałam cały internet w poszukiwaniu inspiracji i musiałam przeprowadzić nie małą selekcję. Pomysłów na wygląd Kalendarza Adwentowego jest na prawdę mnóstwo. Możliwości, co do niego włożyć, czym go wypełnić- niewiele mniej.
Sami zobaczcie :)

Zawartość Kalendarza Adwentowego

 • Dobre Słowo- można codziennie wkładać do kalendarza karteczkę z pochwałą, dobrym słowem. Krótką wiadomość dlaczego kogoś kochamy, co najbardziej w nim/niej lubimy, z czego jesteśmy dumni. Takie słowa można napisać każdemu, nie tylko dzieciom. Np. Kocham twój uśmiech, pięknie rysujesz, uwielbiam słuchać jak grasz na pianinie itd.itp.
  Taką tradycję na grudzień w swoim domu stworzyła Asia z Green Canoe kilka lat temu. Ja również uważam, że jest to fajny pomysł na treść kalendarza
 • Gesty Miłości- każdego dnia adwentu można zrobić coś dla innych, takie mniejsze i większe gesty, które sprawią komuś radość lub okażą naszą miłość i troskę. Wypełnianie tego typu 'zadań' z naszymi dziećmi na prawdę nauczy ich wiele dobrego. Będą mogły np. doświadczyć ile frajdy przynosi dawanie, dzielenie się z innymi i robienie czegoś nie tylko dla siebie.
  Przykładowa lista Gestów Miłości do pobrania TUTAJ
 • Rodzinne Aktywności- można na każdy dzień w przygotować inną 'rodzinną aktywność'. Coś, co zrobicie wspólnie jako rodzina, co pomoże wzmocnić wasze relacje i da szansę spędzenia tego przedświątecznego czasu w szczególny sposób i co najważniejsze- razem.
  Przykładowa lista Rodzinnych Aktywności do pobrania TUTAJ
 • Wersety Biblijne- jeden werset Biblijny do przeczytania i rozmyślania o nim przez cały dzień? Dlaczego nie! 
 • Wspólne Czytanie- kolejny pomysł to określenie krótkiego fragmentu Biblii do rozważenia wspólnie z rodziną przy posiłku lub po prostu wtedy, kiedy jesteście razem. Fragmenty mogą łączyć się tematycznie z nadchodzącymi Świętami
 • Słodycze- oczywiście w niektórych domach nie może zabraknąć słodyczy. Mały cukierek, czekoladka czy jakiś domowy, zdrowy rarytas, na pewno umilą ten czas- szczególnie najmłodszym
 • Ozdoby Choinkowe- podpatrzyłam na jednym z blogów kalendarz z małymi ozdobami choinkowymi, po jednej na każdy dzień, którymi dziecko miało powoli ozdabiać choinkę w swoim pokoju. Oczywiście mogą to być też małe drobiazgi, które po prostu sprawią radość

Można oczywiście mieszać różne pomysły- np. do Rodzinnych Aktywności dołożyć słodkości, albo jednego dnia zrobić coś dla innych, kolejnego dla waszej rodziny, a wszystko przeplatać wspólnym czytaniem fragmentów Biblii związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.
Każda rodzina ma inne możliwości, inne zainteresowania i inne potrzeby. Zróbcie to, co jest najlepsze dla was i cieszcie się tym!

Wygląd Kalendarza Adwentowego

Jeśli chodzi o wygląd, ja postawiłam na prostotę z łatwo dostępnych materiałów. Chciałam, żeby było ładnie, tanio i szybko.
Dzieci na pewno będą mogły pomóc nam w stworzeniu takiego kalendarza. Jest to świetna okazja do ciekawego spędzenia czasu z naszymi pociechami. Radość i duma, które będą ich rozpierać po skończeniu waszego wspólnego dzieła, warta będzie poświęconego popołudnia.

Poniżej kilka propozycji:

źródło: Pinterest

źródło: Pinterest

Zobacz jak to zrobić: KLIK


źródło: www.ellaclaireinspired.com

TUTAJ znajdują się koperty do samodzielnego wydruku z podlinkowanej powyżej  strony . Jeśli chcesz wiedzieć jak od początku wyglądało powstawanie tego kalendarza i jak złożyć koperty kliknij TUTAJ


źródło: www.houseloves.com

Kalendarz bardzo prosty, ale urokliwy. Karolina przygotowała dla swoich czytelników darmowe karteczki z wersetami Biblijnymi do wydruku. Są dostępne TUTAJ.
Jeśli chcesz zobaczyć jak powstawał ten kalendarz, Karolina przygotowała świetny DIY TUTAJ.


źródło: Pinterest


źródło: Pinterest

źródło: Pinterest

źródło: Pinterest


 źródło: Pinterest
Zobacz jak to zrobić: KLIK


Ogólnie mówiąc sami widzicie, że potrzebny wam jest głównie sznurek, papier, klamerki... naprawdę nie jest trudno zrobić coś fajnego :)

Jeśli potrzebujecie numerków do kalendarza, są do pobrania TUTAJ (źródło: www.fdefifi.blogspot.com.es) albo zajrzyjcie na mojego Pinteresta na tablicy 'Święta' KLIK widnieje mnóstwo fajnych numerków.

My w tym roku w Kalendarzu mamy zamiar zamieścić słodkości, ale również karteczki z przypisanym do każdego dnia adwentu fragmentem Biblii oraz 'Rodzinnymi Aktywnościami' przeplatanymi 'Gestami Miłości'.
Specjalnie dla was stworzyłam takie karteczki zostawiając miejsce na wpisanie jakiegoś zadania lub Dobrego Słowa.
Wystarczy pobrać, wydrukować, wyciąć i uzupełnić.Zapraszam TUTAJ i TUTAJ

Życzę Wam, żeby adwent w tym roku był przepełniony miłością do bliźniego, rodzinną bliskością, dobrym słowem i rozmyślaniem nad Cudem Zbawienia w Panu Jezusie, którego przyjście na świat będziemy świętować już niedługo..

Bawcie się dobrze!


3 komentarze

Napisz komentarze
Sara Kawecka
AUTOR
20 listopada 2015 14:08 skasuj

Powinno się oczekiwać powtórnego przyjścia Pana Jezusa jako Króla Wszechświata. Symboliczne oczekiwanie na Jego narodziny uwłacza Jego potędze.

Odpowiedz
avatar
Anonimowy
AUTOR
20 listopada 2015 15:28 skasuj

Jedno nie wyklucza drugiego, a według takie wyczekiwanie podkreśla fakt że w świętach chodzi o coś więcej nie choinka i prezenty... czepialstwo.

Odpowiedz
avatar
20 listopada 2015 16:50 skasuj

Droga Saro :) Wiem, że podejście do Świąt Bożego Narodzenia jest różne u różnych ludzi. Mimo to, zdecydowałam się poruszać tutaj ten temat, bo sama je obchodzę, a to przecież mój blog ;) Jedni nie obchodzą Świąt wcale, uważając je za samo zło. Inni, obchodzą święta tradycji, choinki, Mikołaja i prezentów. Jeszcze inni, obchodzą je przepełnieni wdzięcznością za najwspanialszy Dar darowany ludzkości- za Pana Jezusa Chrystusa. Ja należę do tej trzeciej grupy, ty prawdopodobnie do pierwszej i niech tak zostanie, bez rzucania argumentami i oskarżania o uwłaczanie potędze Wszechmocnego. Myślę, że nie jest to dobre miejsce na tego typu dyskusje.
A na powtórne przyjście Zbawiciela oczekuję każdego dnia. Myślę, że post o tym na pewno przypadnie Ci do gustu, bo mam zamiar i taki napisać :) Serdecznie zapraszam! Pozdrawiam

Odpowiedz
avatar